Aktualności

Mieszkańcy zgłaszają, policjanci reagują

Przekroczenia dopuszczalnej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie to jedne z głównych zagrożeń zaznaczanych przez mieszkańców powiatu krośnieńskiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i potwierdzonych przez policjantów. Tylko od początku roku, za popełnienie tych wykroczeń funkcjonariusze ukarali mandatem karnym dziesięciu kierowców, w dwóch przypadkach osoby otrzymały pouczenie, w jednym sprawa skierowana została do sądu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest platformą wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy Policją a społecznością. Dzięki naniesionym zagrożeniom policjanci mogą jeszcze skuteczniej reagować na potrzeby mieszkańców, a także przeciwdziałać wszelkim negatywnym zachowaniom mającym wpływ na poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Tylko od początku roku poprzez tę aplikację policjanci krośnieńskiej komendy otrzymali 65 zgłoszeń, w tym 11 zgłoszeń zostało potwierdzonych i wyeliminowanych, 42 nie zostały potwierdzone, 6 okazało się żartem lub pomyłką, a kolejne 6 jest nadal w weryfikacji. Ponadto dwa przypadki po ich potwierdzeniu przekazane zostały do dalszej realizacji instytucjom pozapolicyjnym.  

Jak wynika z analizy naniesionych od początku bieżącego roku zagrożeń, za najbardziej uciążliwe społecznie zachowania, które zostały potwierdzone przez funkcjonariuszy należy uznać jazdę z nadmierną prędkością oraz nieprawidłowe parkowanie. W wyniku przekroczenia prędkości dziesięciu kierowców otrzymało mandat karny, a jeden pouczenie. Miało to miejsce w Gubinie na ulicy Lubelskiej i Legnickiej, a także w Krośnie Odrzańskim na ulicy Szosa Poznańska i ulicy Gubińska. Natomiast w związku z naniesionym zagrożeniem,  nieprawidłowe parkowanie, pomimo 14 otrzymanych zgłoszeń, tylko w trzech przypadkach doszło do popełnienia przez kierujących wykroczenia, które zakończyło się w poszczególnych przypadkach skierowaniem wniosku do sądu, pouczeniem bądź przekazaniem do dalszej realizacji instytucjom pozapolicyjnym. Odnotowane zdarzenia miały miejsce w Krośnie Odrzańskim na Bulwarze Jana Pawła II oraz w miejscowości Bobrowice.  Dziękujemy za wszystkie otrzymane sygnały i wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w powiecie.

Przypominamy, że jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji Policji, a wiesz o miejscach zagrożonych bezpieczeństwem, ta aplikacja jest właśnie dla ciebie. Zgłoszenia możesz dokonać w bardzo szybki i prosty sposób, a co najważniejsze bez wychodzenia z domu.  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest między innymi na stronach internetowych komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich Policji. Po otwarciu aplikacji, musisz wprowadzić zgłoszenie wybierając kategorię zagrożenia, a następnie zaznaczyć na mapie miejsce występowania. Możesz także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności maksymalnie  5 megabajtów. Prosimy, żeby z narzędzia korzystać rozsądnie.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

  • Policjant trzymający w ręku ręczny miernik prędkości
  • policjant urządzeniem kontroluje prędkość z jaką jadą kierowcy
  • ręce na klawiaturze laptopa, na ekranie którego widać formularz zgłoszeniowy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powrót na górę strony