Aktualności

Z młodzieżą o cybeprzemocy i odpowiedzialności prawnej

Edukacja dzieci i młodzieży bardzo ważna jest na każdym etapie życia. Wie o tym doskonale aspirant sztabowy Mariusz Matuszewski z krośnieńskiej komendy, który organizuje spotkania w różnych grupach wiekowych. Tym razem swoją wiedzą podzielił się z uczniami klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, z którymi rozmawiał na temat odpowiedzialności prawnej oraz cyberprzemocy. Jesteśmy przekonani, że przekazane przez policjanta informacje uchronią młodzież od niebezpiecznych sytuacji mających wpływ na przyszłe życie.

Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną w przeciągu roku organizują bardzo dużo spotkań, których adresatem są osoby w różnym wieku. Mając świadomość, że edukacja istotna jest na każdym etapie życia, spotykają się zarówno z dziećmi w przedszkolach, uczniami i ich rodzicami w szkołach, jak i seniorami. Przekazana przez policjantów wiedza, ma na celu przede wszystkim nauczyć prawidłowych zachowań, przestrzec przed różnego rodzaju zagrożeniami oraz wskazać jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Ponadto podczas spotkań, młodzież dowiaduje się o konsekwencjach jakie grożą im za złamanie prawa.

Ostatnie takie spotkania prowadzone przez aspiranta sztabowego Mariusza Matuszewskiego w ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjno - Wychowawczego „LUPO” odbyło się we wtorek (10 grudnia) w Zespole Edukacyjnym w Bytnicy. Z uczniami klas siódmych rozmawiał głównie o treści Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wyjaśniał kim jest nieletni, co kryje się pod pojęciem demoralizacja i czyn karalny, a także omówił najczęstsze typy przestępstw, które mogą zostać popełnione przez uczniów, na terenie szkoły lub w jej pobliżu, w tym przestępstwa z nienawiści. Ponadto wytłumaczył jakie środki zapobiegania oraz zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich może stosować wobec nich sąd. Z kolei spotkanie z ósmoklasistami poświęcił na rozmowy o cyberprzemocy. Wykorzystując podczas zajęć film profilaktyczny „Gdzie jej Mimi”, zwrócił uwagę na to co kryje się pod pojęciem cyberprzemoc, jakie formy może przybierać, powiedział jak zmniejszyć jej stosowanie, a także wyjaśnił jakie konsekwencje przewidziane są dla sprawców takich zachowań. Jesteśmy przekonani, że przekazane przez policjanta wiedza uchroni młodzież od wejścia w konflikt z prawem, a podejmowane przez nich decyzje będą miały pozytywny oddźwięk w codziennym życiu.

 

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

  • policjant podczas spotkania w szkole, w tle fragment filmu
  • policjant podczas spotkania w szkole
  • zdjęcie z ekranu monitora, fragment prezentacji multimedialnej
  • policjant podczas spotkania w szkole, w tle fragment prezentacji multimedialnej
  • policjant podczas spotkania w szkole, w tle fragment prezentacji multimedialnej
  • policjant podczas spotkania w szkole, w tle fragment prezentacji multimedialnej
Powrót na górę strony