Aktualności

„Motocykle i decybele” – Policyjna akcja dla miłośników motocykli

W sobotę (12 maja) pod krośnieńską komendą słychać było ryk motocykli. To za sprawą akcji prowadzonej przez policjantów drogówki „Motocykle i decybele”, w trakcie której sprawdzany był poziom hałasu emitowanego przez układ wydechowy motocykla. Sprawdzone motocykle mieściły się w granicach normy.

„Motocykle i decybele”, to akcja krośnieńskiej drogówki zorganizowana dla miłośników motocykli. W sobotnich (12 maja) działaniach uczestniczył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej Policji - asp. szt. Dariusz Kocur, który osobiście przy użyciu sonometra sprawdzał czy poziom hałasu emitowanego przez układ wydechowy motocykla mieści się w dopuszczalnej normie. Z takiej możliwości skorzystało kilkunastu motocyklistów, którzy przyjechali na parking Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, chcąc sprawdzić maszynę na której jeżdżą. Jak sami mówią, takie sprawdzenie poziomu hałasu jest dla nich ważne, zarówno ze względu na ochronę środowiska, jak i dla ich zdrowia. Mają świadomość, że dłuższa jazda motocyklem przekraczającym dopuszczalną granicę hałasu może uszkodzić słuch i jest uciążliwa na długich trasach. W czasie trwania akcji sprawdzone motocykle mieściły się w granicach normy. W działaniach uczestniczyli także policjanci ze Słubic, którzy na policyjnych motocyklach dbali o bezpieczeństwo na drogach powiatu. Zwracali oni przede wszystkim uwagę na zachowanie motocyklistów na ulicach, w szczególności czy nie jadą z nadmierną prędkością i czy swoim zachowaniem nie stwarzają niebezpiecznych sytuacji. Sposób jazdy nie budził żadnych zastrzeżeń.

Przypominamy, że dla motocykli z silnikiem do 125 cm3 wynosi on 94 decybele (dB), dla pojazdów z większymi silnikami 96 dB.  Jazda z silnikiem przekraczającym dopuszczalną normę daje podstawę zgodnie z art. 132 Prawo o ruchu drogowym do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz upoważnia do nałożenia 300 zł mandatu karnego. Policjanci zapowiadają, że nie była to ostatnia akcja zorganizowana z myślą o motocyklistach.

 

asp.szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim