Aktualności

Z uwagą na niechronionych

Data publikacji 21.07.2017

W czwartek (20 lipca) na drogach powiatu krośnieńskiego trwały działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których policjanci zwracali nie tylko uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale także bacznie przyglądali się czy piesi oraz rowerzyści nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Nie obyło się bez mandatów.

W czwartek (20 lipca) policjanci z Krosna Odrzańskiego i Gubina przeprowadzili działania „Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego”. Będąc w miejscach najczęściej uczęszczanych przez pieszych funkcjonariusze obserwowali zarówno zachowanie kierowców wobec pieszych, jak i sposób przestrzegania przepisów przez samych pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na to, czy pieszy przechodzi w miejscu dozwolonym, ustępuje pierwszeństwa pojazdowi, dostosowuje się do sygnalizacji świetlnej oraz czy idąc poza terenem zabudowanym po zmierzchu porusza się lewą stroną jezdni mając na sobie elementy odblaskowe. Kontroli poddawani byli także rowerzyści, którzy tak jak piesi w zetknięciu z pojazdem są bez szans, a często na drodze nie potrafią zastosować posiadanej wiedzy. Policjanci obserwując zachowanie rowerzystów, przyglądali się czy nie przejeżdżają przez przejście dla pieszych bądź wzdłuż niego oraz czy w prawidłowy sposób poruszają się po drodze. Ponadto podczas kontroli rowerzysty funkcjonariusze sprawdzali w szczególności wyposażenie roweru którym się poruszał, a także stan trzeźwości kierującego. Jak się okazało nie wszyscy respektowali prawo. W trakcie trwania działań policjanci ujawnili 32 wykroczenia, w tym 6 wykroczeń dotyczyło naruszeń przepisów o zachowaniu się kierujących wobec pieszych, 5 popełnionych zostało przez pieszych i dotyczyły one przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Pozostałe wykroczenia popełnione przez kierujących dotyczyły głównie przekroczenia dozwolonej prędkości.

Pamiętajmy

Okres letni, to czas spacerów i wycieczek rowerowych podczas których zapominamy często o własnym bezpieczeństwie. Planując powrót do domu w godzinach wieczorowych, zadbajmy o to by mieć przy sobie elementy odblaskowe. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ponadto prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Ważne jest także to, by piesi,  idący po poboczu lub jezdni chodzili lewą stroną drogi. Sytuacja ta pozwala im na ciągłą obserwację pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka i uniknięcie zagrożenia. 

Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć zarówno siebie jak i rower w prawidłowe oświetlenie. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.

Przypominamy także kiedy wolno nam jeździć po chodniku. Mianowice wtedy gdy:

1) rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła.

Apelujemy również do kierowców aby przy wyjeździe z posesji czy też drogi podporządkowanej zwracali uwagę na pieszych znajdujących się na chodniku bądź rowerzystów jadących ścieżką rowerową. Pamiętaj, że pieszy/rowerzysta w kontakcie z pojazdem jest bez szans.

Powrót na górę strony