Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców

Data publikacji 04.08.2020

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie za pomocą którego mieszkańcy dzielą się z policjantami swoimi spostrzeżeniami na temat występujących w powiecie krośnieńskim zagrożeń. Na ich pomoc w zapewnienie bezpieczeństwa, możemy liczyć również w okresie letnim. Tylko od początku lipca otrzymaliśmy 42 zgłoszenia, dzięki którym wiemy, co jest najbardziej uciążliwe dla naszych mieszkańców i w jakim zakresie należałoby zwiększyć współpracę z podmiotami zewnętrznymi, żeby móc wyeliminować zagrożenie. Dziękujemy za wszystkie otrzymane sygnały i wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to wspomagające narzędzie współpracy między Policją, a społeczeństwem. Za jej pomocą można zgłosić miejsca zagrożone bezpieczeństwem, w których według Państwa wiedzy dochodzi do łamania przepisów. Dla policjantów otrzymywane zgłoszenia są bardzo pomocne w zapewnieniu bezpieczeństwa na terenie powiatu. Dzięki nim, wiemy co jest najbardziej uciążliwe dla naszych mieszkańców i w jakim zakresie należałoby zwiększyć współpracę z podmiotami zewnętrznymi, żeby móc wyeliminować zagrożenie.

Żeby dokonać zgłoszenia wystarczy nam komputer bądź telefon z dostępem do internetu i co ważne korzystanie z mapy nie wymaga podania żadnych danych osobowych. Kto chociaż raz, wszedł na stronę internetową komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich Policji, gdzie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wie, że obsługa mapy została dostosowana do każdego obywatela i działa intuicyjnie.  Po uruchomieniu aplikacji wybieramy miejsce i rodzaj zagrożenia które chcemy zgłosić. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności maksymalnie 5 megabjatów. Za pośrednictwem mapy możemy informować o aktach wandalizmu, przekraczaniu prędkości, złej infrastrukturze drogowej, złym parkowaniu, miejscach spożywania alkoholu bądź zażywania narkotyków, niestrzeżonych przejazdach kolejowych,  grupowaniu się małoletnich zagrożonych demoralizacją, dzikich wysypiska śmieci i  o wielu innych sytuacjach, które z punktu widzenia obywateli są bardzo ważne. Co istotne, każde otrzymane zgłoszenie podlega weryfikacji. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują kroki, w celu wyeliminowania zagrożenia.

Tylko od początku lipca  policjanci powiatu krośnieńskiego, otrzymali 42 zgłoszenia, w tym, 19 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych, 17 niepotwierdzonych, 4 zostały przekazane podmiotom pozapolicyjnym, a 1 okazał się pomyłką lub żartem. Obecnie trwa weryfikacja nowego zgłoszenia naniesionego na mapę.  Z uwagi, iż  dotyczy ono przekroczenia dozwolonej prędkości, weryfikacją zajęli się policjanci ruchu drogowego, którzy usytuowani w msc. Kamień i jego rejonie obserwowali zachowanie kierowców na drodze, a także sprawdzali prędkość z jaką prowadzą pojazdy. Wtorkowa (4 sierpnia) kontrola nie potwierdziła zgłoszenia, jednakże z uwagi, iż z posiadanych informacji może dochodzić tam do łamania przepisów, będzie ono nadal kontrolowane, a policjanci będą dążyć do tego, żeby było tam bezpiecznie.

Jak wynika z danych statystycznych, zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości jest najbardziej uciążliwym dla społeczeństwa problemem. Tylko od 1 lipca odnotowaliśmy 25 takich zgłoszeń, w tym w 19 przypadkach były one potwierdzone. Dziękujemy za wszystkie otrzymane zgłoszenia, dzięki którym policjanci są w stanie jeszcze skuteczniej reagować na zagrożenia.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrz.

Powrót na górę strony