Z rozwagą na drodze - Aktualności - KPP Krosno Odrzańskie

Aktualności

Z rozwagą na drodze

Do świąt zostało kilka dni, ale już teraz zaobserwować można wzmożony ruch na drogach. W pośpiechu przemieszczamy się do miejsca docelowego, zapominając o zasadach bezpieczeństwa. Tylko jednego dnia policjanci z krośnieńskiej drogówki ujawnili 36 wykroczeń. Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas jazdy.

Za kilka dni święta, jednak już teraz możemy zaobserwować wzmożony ruch na drogach.  Wiele osób w pośpiechu pokonuje kilometry by móc jeszcze kupić prezent najbliższym, czy zrobić zakupy na wigilijny stół.

Niestety w tym roztargnieniu i zabieganiu, zapominamy o zasadach bezpieczeństwa. Utrudnieniem staje się także pogoda, która zmienia się z godziny na godzinę. W ciągu dnia możemy spotkać się z rażącym słońcem, natomiast już późnym wieczorem z mgłą i zamarzającym asfaltem. Naszą uwagę rozpraszają także ozdoby świąteczne, które zdobią domy oraz ulice miast i wsi. Pamiętajmy, że brak ostrożności może spowodować nieprzyjemne konsekwencje nie tylko finansowe. Tylko jednego dnia (19 grudnia) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy ujawnili 36 wykroczeń, w tym w 23 przypadkach osoby ukarane zostały mandatem karnym. Ponadto w dwóch  przypadkach zaszła konieczność zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Podczas kontroli funkcjonariusze zwracali uwagę na prędkość z jaka jeżdżą kierowcy, sposób zachowania się na drodze oraz oświetlenie pojazdu. Spośród ujawnionych wykroczeń, to właśnie brak lub nieprawidłowe oświetlenie pojazdu było podstawą zatrzymania do kontroli drogowej. W 11 przypadkach dotyczyło to kierowców samochodów, natomiast w trzech rowerzystów. Pozostałe naruszenia przepisów dotyczyły jazdy z nadmierną prędkością - 12, niestosowanie pasów bezpieczeństwa - 3 oraz nieprawidłowej zmiany ruchu - 1. Pamiętajmy, że oświetlenie jest bardzo ważnym elementem pojazdu. Dzięki temu mamy lepszą widoczność i stajemy się bardziej widoczni dla innych użytkowników dróg. Zadbajmy zatem o to, by światła były dobrze ustawione i nie oślepiały kierowcy jadącego z przeciwka, a także oświetlały nam całą szerokość drogi. Istotne jest również żeby każdy kierowca zadbał o przejrzystość szyb. Zamarznięte i zaparowane szyby nigdy nie zwiększą naszego bezpieczeństwa. Warto pamiętać także o zimowym ogumieniu, które dostosowane jest do jazdy w zimowych warunkach.

Prawidłowe oświetlenie, ogumienie, szyby i inne elementy pojazdu, które mają ogromne znaczenie podczas jazdy nigdy w pełni nie zapewnią bezpieczeństwa, jeśli kierujący nie będzie jeździł rozsądnie i dostosowywał prędkości do warunków panujących na drodze. Zatem prosimy wszystkich kierowców o rozwagę podczas jazdy.