Aktualności

Bezpieczeństwo osób starszych wspólną sprawą

Dbając o bezpieczeństwo lokalnej społeczności policjanci z powiatu krośnieńskiego przeprowadzili kolejną debatę społeczną skierowaną do osób starszych. Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, oszustwami, kradzieżą tożsamości oraz nowymi narzędziami funkcjonującymi w Policji.

Debaty społeczne są jedną z form komunikowania się ze społeczeństwem, w trakcie których mieszkańcy mogą nie tylko dowiedzieć się więcej na omawiany temat, ale przede wszystkim wyrazić swoją opinię oraz przedstawić problemy związane z bezpieczeństwem w rejonie zamieszkania. Biorąc pod uwagę prośby uczestników wcześniejszej debaty, policjanci powiatu krośnieńskiego zorganizowali we wtorek (25 października) w Galerii znajdującej się w Gubińskim Domu Kultury debatę społeczną skierowaną do osób starszych, pn „Bezpieczeństwo osób starszych wspólną sprawą”. Jej przebieg składał się z dwóch część. W pierwszej części odbyła się debata ewaluacyjna w trakcie której Zastępca Komendanta Gubina podkom. Radosław Sokołowski omówił rekomendacje dla Policji jakie zostały zgłoszone podczas debaty z 29.02.2016 r. w Gubinie oraz sposób ich realizacji. Druga część poświęcona była omówieniu zagadnień z zakresu przepisów ruchu drogowego, oszustw, kradzieży tożsamości, praw i obowiązków osoby pokrzywdzonej  oraz przedstawione zostały nowe narzędzia funkcjonujące w Policji.

W spotkaniu z ramienia Policji uczestniczyli I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krośnie Odrz. mł. insp. Zenon Osajca, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Gubinie podkom. Radosław Sokołowski, podkom. Marcin Jakubczak funkcjonariusz Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim oraz mł.asp. Andrzej Rogowski funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego.

Pierwszym z  omawianych tematów było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które wśród uczestników wzbudziło największe poruszenie. Mł.asp. Andrzej Rogowski poprzez nagrania ze zdarzeń pokazał jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas przejścia przez jezdnię oraz jak noszenie elementów odblaskowym zwiększa naszą widoczność. Ponadto przypominał zebranym przepisy jakie obowiązują pieszego i rowerzystę. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli dużo pytań z tego zakresu, na które policjant wraz z komendantami udzielali odpowiedzi. Zebrani wskazywali również miejsca, które według nich są niebezpieczne, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jednym z takich miejsc jest wyjazd z parkingu sklepu Lidl  na ul. Wyspiańskiego, czy też słaba widoczność pieszego na przejściu dla pieszych na ul. Chopina. Ponadto wnioskowali oni o stworzenie przejścia dla pieszych na ul. Wyspiańskiego pomiędzy sklepem Horex a Lidl oraz sugerowali, iż w wielu miejscach jest złe bądź uszkodzone oznakowanie drogi. Następnie głos zabrał podkom. Marcin Jakubczak, który poinformował uczestników debaty czym jest kradzież tożsamości, co powinni zrobić w przypadku, gdy otrzymają fakturę za towar, który nie zamawiali oraz jak mogą się ustrzec przed oszustem. Ponadto przedstawił im praw i obowiązki jakie ma osoba pokrzywdzona. Zebrani i w tym temacie mięli dużo do powiedzenia, opowiadając sytuacje, które ich spotkały. Na zakończenie spotkania  podkom. Radosław Sokołowski przedstawił nowe narzędzia funkcjonujące w Policji jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali o nowych możliwościach wyrażając chęć korzystania z nich. Na zakończenie uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowane przez policjantów ankiety podsumowujące przedsięwzięcie, jak również podzielili się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami.

Powrót na górę strony